Opakowanie. Czy to tylko ochrona produktu?

Opakowanie. Czy to tylko ochrona produktu?

Marketingowe znaczenie opakowania kartonowego

Opakowania kartonowe wciąż należą do jednych z najbardziej popularnych na rynku. Dzięki kartonom łatwiej jest przechowywać i transportować różnego rodzaju produkty. Opakowanie kartonowe chroni również to, co się w nim znajduje. Zwykły słoiczek z kremem dociera co naszego domu bez żadnych rys, chociaż przecież nie raz musi przybyć pół świata w kontenerze, potem w ciężarówce, by wreszcie trafił do naszego auta. Nawet drogi i nowoczesny sprzęt RTV czy AGD pakuje się w odpowiednio przygotowany karton, by bezpiecznie dotarł do domu kupującej go osoby. Opakowania kartonowe do tego celu są specjalnie wzmacniane (tzw. kaszerowanie), by były bardziej odporne na uszkodzenia czy wilgoć. Jednak ochrona towaru to nie jedyne zadania opakowania.

Marketing i reklama

W dzisiejszych czasach produktów na półkach sklepowych jest naprawdę mnóstwo. Dodajmy do tego liczbę reklam w telewizji, które zna na pamięć większość ludzi. Aby dany produkt zapadł w pamięć i wpadł nam w oko na zakupach, musi mieć naprawdę charakterystyczne opakowanie. Podobno na pomysł ten wpadł jako jeden z pierwszych koncern Jack Daniels. W 1895 roku firma zaczęła jako pierwsza sprzedawać swój produkt w kanciastych butelkach. Jak wiadomo, ten charakterystyczny kształt butelki do dziś nasuwa na myśl tylko jedną markę whisky. Opakowanie więc samo w sobie stało się marką. Współcześni marketingowcy wyciągnęli lekcję z tego wydarzenia.

Coś charakterystycznego

W czasach pełnych półek sklepowych bardzo ciężko jest wymyślić innowacyjny kształt opakowania, by jednocześnie dało się je wygodnie magazynować (kolejny przykład: tylko jedna marka chipsów kojarzy się z tekturowym opakowaniem w kształcie tuby). Dlatego też wielu producentów zastrzega sobie jakiś kolor dla swojej marki. Gdy podchodzimy do półki ze słodyczami, już z daleka poznajemy słodycze Milki, a przy napojach charakterystyczną czerwień opakowań Coca-Coli. Dlatego też planując opakowanie dla swojego produktu warto pamiętać o tym, że obecnie jest ono równie ważne, jak sam produkt.